Овие денови не се лесни за партиските кандидати кои не успеаја да ја освојат довербата на своите сограѓани уште во првиот изборен круг, па ќе мора да се ...
сите 82 | | | прочитана: 42523 | веќе видена

Гласањето на локалните избори во шесте општини во Струмичко-Радовишкиот регион заврши, освен на три избирачки места во Струмица, Ново Село и Радовиш. Според ...
сите 18 | | | прочитана: 16496 | веќе видена

Првиот круг од локалните избори ВМРО-ДПМНЕ го заврши во вкупно 22 избрани градоначалници. Пет од нив се во големи скопски општини. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за ...
сите 2 | | | прочитана: 11647 | веќе видена

ЗАЕВ ВЕТИ ДЕКА ЌЕ ГО СЛУШААТ ГЛАСОТ НА НАРОДОТ Maкедонскиот премиер Зоран Заев денеска изјави дека добиле „жолт“ картон од граѓаните и дека СДСМ се менува од ...
сите 2 | | | прочитана: 7910 | веќе видена

Од општина до општина и на овие локални избори варира бројката на неважечки гласачки ливчиња. Во првиот круг од гласањето за градоначалници на 80 општини на ...
сите 2 | | | прочитана: 6052 | веќе видена

Зошто и вакцинирани со две дози умираат од коронавирус. Имунолозите како клучни фактори ги наведуваат хроничните болести, ефикасноста на вакцините која со ...
| | прочитана: 1708 | веќе видена

До редакцијата на „Фактор“ попладнево стигна известување од работниците на рудникот „Бучим“ дека се организира протест. Како причина за незадоволството се ...
сите 37 | | | прочитана: 1150 | веќе видена

Втор круг на локалните избори ќе има во четириесетина општини Изненадувачи или реални резултати по првиот круг на локалните избори? Која партија потфрли а која ...
| | прочитана: 788 | веќе видена

Продолжува скринингот за Ковид-19 во средните училишта во земјата. Резултатите вчера покажаа дека шеесет и осумте тестирани ученици од средното училише „Зеф ...
сите 5 | | | прочитана: 786 | веќе видена

ОД ПОЛНОЌ МАКЕДОНИЈА ВЛЕГУВА ВО ИЗБОРЕН МОЛК На полноќ завршува изборната кампања и почнува изборниот молк. В недела на 17 Октомври ќе се одржат локални ...
| | прочитана: 556 | веќе видена

Партиски набљудувачи од две партии се степале на избирачкото место 1583 во Радовиш, информира невладината Цивил, која овие избори ги набљудува со 300 свои ...
сите 2 | | | прочитана: 517 | веќе видена

САМИТ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН СЕ ОДРЖА ВО СКОПЈЕ Вицепремиерот задолжен за евроинтеграции на земјава, Никола Димитров, на самитот на Западен Балкан организиран од ...
| | прочитана: 496 | веќе видена

Александар Николоски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва во „Што не е јасно“ во Алфа телевизија вели дека на овие избори мора да се одговорат некои прашања ...
сите 11 | | | прочитана: 398 | веќе видена

Во Агенцијата за вработување во Македонија како невработени се пријавени 25 доктори на науки и 737 магистри во време кога власта постојано „бомбардира“ со ...
сите 2 | | | веќе видена

next